معرفی کتاب چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم/ مترجم حمیده دالایی. تهران: آراد کتاب، ۱۳۹۲٫

۴۰ ص.: مصور( رنگی)

موضوع: محیط زیست– حفاظت– ادبیات کودکان

انتشار گازهای گلخانه ای، گرم شدن هوای جهان و تغییر اقلیم اغلب اصطلاحاتی هستند که در مطبوعات، تلویزیون، رادیو مورد استفاده قرار می گیرند و کودکان اغلب پیرامون معانی و مفاهیم آنها سوالاتی را مطرح می کنند.

 کتاب حاضر، ترجمه ای ابتکاری و مصوّر، از قسمتی از سومین گزارش هیات تغییر اقلیم سازمان هواشناسی جهانی و برنامه محیط زیست ملل متحد و برداشت از گزارش های کشورهای مختلف بوده که از سوی پژوهشگر جوان و متعهد نسبت به محیط زیست و اقلیم؛ سرکار خانم حمیده دالائی؛ دانشجوی دکتری اقلیم شناسی دانشگاه  آزاد اسلامی واحد نجف آباد اصفهان، و همچنین انتشارات آراد و با هماهنگی و مجوز حاصله از سازمان جهانی هواشناسی(WMO)به زیور چاپ آراسته شده است.
کتاب مزبور دارای نثری کودکانه و با ادبیاتی آسان، همراه با تصاویر کارتونی مرتبط با موضوع و مطالب مطروحه در کتاب در توجیه و آموزش مراتب مطرح شده در این نوشتار می باشد. کتاب در فرصتی کوتاه به چاپ چهارم رسیده و مورد استقبال نهادهای مدنی و فعال در حوزه محیط زیست، شهرداری ها، دوائر دولتی، مراکز آموزشی و فرهنگی و مانند آنها قرار گرفته و در آستانه چاپ های بعدی قرار دارد.
کتاب “چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم” با استناد به گزارشات  هیئت بین المللی تغییر اقلیم، با زبانی ساده و روان به ترسیم گرم شدن کره زمین در یک جزیره فرضی در زندگی حیوانات مختلف پرداخته است و کودکان را با مفاهیم اقلیمی، گرم  شدن زمین، تغییر اقلیم و… آشنا می نماید. لازم به ذکر است که این کتاب برای کودکان رده سنی الف تا ج جهت آشنایی با راه های حفظ محیط زیست مناسب است که می تواند منبع بسیار مناسبی برای آموزش های محیط زیستی کودکان باشد و در سبد خرید کتابخانه ها، به خصوص کتابخانه های کودک قرار بگیرد. در ادامه تصاویری از این کتاب را مشاهده خواهیم کرد.
منبع: وب سایت رسا محله
درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

1دیدگاه برای معرفی کتاب چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*