دانشگاه سبز ؛ دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

در سال‌های اخیر مشکلات زیست محیطی زیادی گریبان انسان‌ها را گرفته است. کارشناسان ریشه بسیاری از این مشکلات را در آموزه‌های انسان‌ها نسبت به محیط زیست می‌دانند. ازاین‌رو و در راستای حرکت به‌سوی اهداف توسعه پایدار، نقش نهادهای آموزشی مانند مدارس، دانشگاه‌ها و کتابخانه‌ها بیش‌ازپیش اهمیت یافته است.

پیش‌ازاین و در معرفی مقاله نظام مدیریت سبز در کتابخانه ملی ایران به این نکته اشاره شد که دولت‌ها در راستای حرکت به‌سوی سبز شدن سازمان‌ها و نهادهای زیرمجموعه خود را ملزم به اجرای نظام مدیریت سبز کرده‌اند. در ایران نیز نظام مدیریت سبز  از سال ۱۳۸۲ تصویب و به سازمان‌ها و نهادهای مربوطه ابلاغ گشته است. همچنین در سال‌های اخیر وزارت علوم و تحقیقات با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست دانشگاه‌ها را به اجرای نظام مدیریت سبز در جهت حرکت به‌سوی دانشگاه سبز تشویق کرده‌اند.

در مقاله علوم سبز، دانشگاه سبز می‌توانید با تعاریف و ابعاد دانشگاه سبز بیشتر آشنا شوید.

از همین رو و در چند سال گذشته دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به همت دانشکده محیط زیست و انرژی این دانشگاه، فعالیت‌های زیادی را در جهت نیل به اهداف دانشگاه سبز آغاز کرده است و اخیراً با کسب عنوان دانشگاه سبز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست موردتقدیر قرارگرفته است.

دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات چهار راهبرد مدیریت انرژی، مدیریت پسماند، مدیریت منابع آب، مدیریت منظر را در جهت حرکت به‌سوی دانشگاه سبز دنبال کرده است. ارتقای کیفیت بصری و افزایش عرصه‌های سبز، بهبود و حفاظت از بستر طبیعی و زیست محیطی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و فراهم آوردن زمینه‌های درآمدزایی با ایجاد فضاهای مناسب گردشگری بخشی از اهداف اجرای طرح دانشگاه سبز در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به شمار می‌رود.

همچنین این دانشگاه تحقیقات خود را در راستای استفاده از انرژی‌های سبز مانند انرژی خورشیدی، انرژی باد و انرژی زمین‌گرمایی آغاز کرده و قصد دارد تا در آینده‌ای نزدیک استفاده خود را از انرژی‌های تجدید ناپذیر کاهش دهد.

نقش کتابخانه‌های دانشگاهی در دانشگاه سبز

بدیهی است که برای حرکت به‌سوی اهداف دانشگاه سبز، وجود کتابخانه‌ای غنی از منابع سبز ضروری به نظر می‌رسد. کتابخانه مرکزی این دانشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه ایران و خاورمیانه نیازهای پژوهشگران و دانشجویان این دانشگاه را در راستای تحقق اهداف دانشگاه سبز برطرف می‌سازد. این کتابخانه هایبرید در دو بخش سنتی و دیجیتالی خدمات خود را به دانشجویان و اساتید این دانشگاه ارائه می‌کند که در بخش سنتی منابع این کتابخانه ۲۵۰ هزار جلد کتاب و ۵۰ هزار پایان‌نامه و در بخش دیجیتال نیز ۵۰ میلیون عنوان مقاله و دو میلیون جلد کتاب دیجیتال را شامل می‌شود. این کتابخانه همچنین در برگزاری وبینار های آموزشی دانشگاه نیز خدماتی را ارائه می‌کند.

مقاله مرتبط: کتابخانه سبز دانشگاه دلفت

استفاده از انرژی‌های نو و تجدید پذیر، طرح آبخوان‌داری ( جمع‌آوری و استفاده از پساب‌ها)، دفع زباله‌ها و پسماندهای واحد به‌صورت سازگار با محیط زیست، گسترش فضای سبز، بازچرخانی آب برای آبیاری، ایجاد مسیر راهپیمایی سبز و معرفی ۴۹ گونه پرنده در سایت واحد توسط دانشجویان تنوع زیستی ازجمله اهداف این دانشگاه در سال‌های آینده به شمار می‌روند.

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*