معرفی وبسایت کتابخانه های سبز

آدرس اینترنتی: www.greenlibraries.org

اهداف سایت:

وب سایت کتابخانه سبز، با هدف مستند کردن و ایجاد پایگاهی اطلاعاتی در مورد کتابخانه‌های سبز و پایداری که در ایالات متحده امریکا و کانادا وجود دارند به وجود آمده است؛ به عبارت دیگر، این وب سایت دارای پایگاهی اطلاعاتی از تمامی کتابخانه‌هایی است که در آن از معماری سبز و انرژی‌های پاک استفاده می‌شود که این پایگاه به صورت الفبایی اطلاعات این کتابخانه‌ها را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد و در حال حاظر اطلاعات مربوط به ۴۲ کتابخانه در آن وجود دارد و البته این لیست در حال تکمیل است.

هدف مهم دیگر این سایت همچنین ارائه لیستی از منابع است که به افراد برای ساختن کتابخانه‌های سبز و پایدار کمک می‌کند که این لیست در قسمت منابع[۱] از سایت قابل مشاهده است.

همچنین در صفحه اول وب سایت، قسمتی را به معرفی کتابی در زمینه کتابخانه‌های سبز اختصاص داده است.

112

ساختمان سبز چیست؟

ساختمان‌‌‌های سبز در آمریکا از نظام کارای گواهینامه لید استفاده می‌کنند. بر طبق این گواهینامه ساختمان سبز ساختمانی است که ترکیبی از عناصر و ویژگی‌های زیر را در طراحی خود به کار برده باشد :

 • پایداری مکان انتخاب شده و توسعه آن[۲]
 • حفاظت از آب[۳]
 • بهره‌وری انرژی[۴]
 • حفاظت از مصالح و منابع محلی و کاهش ضایعات [۵]
 • کیفیت فضای داخلی [۶]
 • خلاقیت در طراحی [۷]

معرفی مقالات کتابخانه سبز:

همچنین برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد کتابخانه‌های سبز، وب سایت به شما مطالعه مقالات نشریه الکترونیکی سبز[۸] را پیشنهاد می‌کند که آدرس آن در زیر آورده شده است.

/http://escholarship.org/uc/item/39d3

دیوار اطلاعات[۹]:

دراین قسمت از سایت، اسامی افرادی که در ایجاد راهنمای کتابخانه‌های سبز به وب سایت کمک کرده اند آورده شده است و همچنین از افراد علاقه مند خواسته شده تا برای تکمیل کردن پایگاه اطلاعاتی کتابخانه‌های سبز وب سایت، اطلاعات این کتابخانه‌ها را به ایمیل  داده شده ارسال کنند.

کتابخانه‌های سبز در حال ساخت[۱۰]:

در این قسمت از وب سایت،کتابخانه‌های سبز در حال ساخت بر اساس حروف الفبا مرتب شده است. اطلاعات مربوط به هر کتابخانه نیز با ترتیب خاصی، به صورتی که ابتدا نام کتابخانه، شهر و ایالت واقع در آن و سپس توصیف قسمت‌های برجسته کتابخانه و در صورت وجود آدرسی از اطلاعات ساختمانی آن ارائه شده است.

 پانویس:

 1. resource
 2. Sustainable Site selection and development
 3. Water conservation
 4. Energy efficiency
 5. Local resources, material conservation and waste reduction
 6. Indoor Environmental Quality
 7. Innovation in Design
 8. Electronic Green Journal
 9. Wall of Recognition
 10. Green Libraries Under Construction

منبع:نریمانی،ایمان،(۱۳۹۵،شهریور).وب سایت کتابخانه های سبز و پایدار.مجله کتابدار۲٫۰، ۳٫ بازیابی شده در ۱۳۹۵/۸/۲۳،از http://lib2mag.ir/article-id-5321/green-libraries/

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

1 اشتراک ها&بازتاب ها

 1. کتابخانه سبز نیومارکت: کتابخانه ای که با مشارکت مردم سبز شد - وب‌سایت شخصی ایمان نریمانی

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*