معرفی کتاب فرایند سبز شدن کتابخانه ها

فرایند سبز شدن کتابخانه ها[۱]/ ویراستاران مونیکا آنتونلی و مارک مک کالاگ. لس آنجلس: لایبرری جویس پرس، ۲۰۱۲ .

  • کتابخانه ها – جنبه های زیست محیطی.
  • کتابخانه ها و جامعه.
  • ساختمان های کتابخانه – جنبه های زیست محیطی.
  • محیط زیست کتابخانه ها – ایالات متحده – مطالعات موردی.
  • کتابخانه ها – کانادا – مطالعات موردی.

این روزها در بسیاری از رسانه های ارتباطی مانند رادیو، تلوزیون، روزنامه ها و حتی فضای مجازی از چگونگی حرکت به سوی سبز شدن و توسعه پایدار سخن گفته می شود. در چنین شرایطی کتابخانه ها نیز به عنوان نهادی اجتماعی که دسترسی جامعه به اطلاعات را فراهم می کنند وظایفی در قبال آموزش های محیط زیست خواهند داشت. کتابخانه های سبز می توانند با فراهم آورن منابع سبز در کتابخانه و آموزش محیط زیست به کاربران به رسالت حرفه ای خود در قبال محیط زیست عمل کنند.

کتاب فرایند سبز شدن کتابخانه ها مجموعه مقالاتی را شامل می شود که در آن از دیدگاه های مختلفی به موضوعات مربوط به سبز شدن کتابخانه ها پرداخته شده است. این کتاب توسط مونیکا آنتونلی[۲] و مارک مک کالاگ[۳] ویراستاری و در سال ۲۰۱۲ توسط انتشارات  Library Juice Press در آمریکا منتشر شده است.

مقاله مرتبط: معرفی مجله الکترونیکی سبز

تلاش ویراستاران کتاب بر آن بوده تا این کتاب مروری همه جانبه و کلی بر جنبه های مهم کتابخانه سبز باشد. همچنین نگاه این کتاب تنها به ویژگی ساختمان سبز کتابخانه ها محدود نمی شود و علاوه بر این ویژگی به موارد دیگری از جمله منابع انرژی تجدیدپذیر، حفاظت از محیط زیست، خدمات کتابخانه های سبز، عملکرد، برنامه ها و توسعه کتابخانه های سبز نیز می پردازد.

همانطور که پیش از این گفته شد این کتاب شامل مجموعه مقالاتی در موضوع کتابخانه های سبز است که در ادامه نگاهی به عناوین برخی از مقالات کتاب خواهیم داشت:

کتاب فرایند سبز شدن کتابخانه ها همچنین در سال ۲۰۱۳  موفق به کسب جایزه جشنواره کتاب سبز در بخش بهترین کتاب تجاری شده است.

منبع:

Library Juice Press : Greening Libraries. (2017). Libraryjuicepress.com. Retrieved 12 September 2017, from http://libraryjuicepress.com/greeninglibraries.php

پانویس:

[۱] Greening Libraries

[۲]  Monika Antonelli

[۳] Mark McCullough

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*