معرفی مقاله نظام مدیریت سبز در کتابخانه ملی ایران

ندافی، کاظم، جعفر نوری، رامین نبی زاده، نازک شهبد. (۱۳۸۷). نظام مدیریت سبز در کتابخانه ملی ایران. علوم و تکنولوژی محیط زیست، ۴(۱۰).

در سال‌های اخیر دولت‌ها و سازمان‌های زیادی به‌سوی سبز شدن و اجرای نظام مدیریت سبز حرکت کرده‌اند. در ایران نیز قوانین مربوط به‌صرفه جویی در مصرف انرژی، آب، بنزین و کاغذ در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار در سال ۱۳۸۲ به تصویب دولت رسیده است.

استقرار نظام مدیریت سبز در کتابخانه‌ها به‌عنوان نهادی فرهنگی و اجتماعی در جامعه که در ایجاد فرهنگ و سواد زیست‌محیطی نیز می‌توانند نقش ایفا کنند، می‌تواند حائز اهمیت باشد. مقاله نظام مدیریت سبز در کتابخانه ملی ایران به چگونگی استقرار نظام مدیریت سبز در این کتابخانه و نقش آن در کاهش میزان مصرف آب، انرژی، بنزین و کاغذ در این کتابخانه می‌پردازد. به این منظور ابتدا به بررسی میزان مصرف منابع در کتابخانه ملی ایران پرداخته و سپس راهکارهای مدیریتی برای صرفه‌جویی در مصرف منابع را پیشنهاد می‌دهد.

در مقدمه این مقاله می‌خوانید:

حفاظت از محیط‌زیست، جلوگیری از آلودگی و تخریب آن و همچنین مصرف بهینه منابع از مهم‌ترین عوامل دستیابی به توسعه پایدار محسوب می‌شود. متأسفانه بی‌توجهی به این مهم کشور را با بحران‌های مختلف زیست محیطی مواجه کرده است. به جرات می‌توان گفت که بسیاری از بحران‌های زیست محیطی ریشه در مشکلات فرهنگی دارد و از این نظر ضرورت اصلاح نگرشی و رفتار زیست محیطی در سطوح مختلف جامعه کاملاً محسوسی است. دستیابی به چنین امری نیازمند پژوهشی، آموزشی و دسترسی به اطلاعات دقیق می‌باشد، چراکه برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت زیست محیطی و ملحوظ داشتن این عواملی در تصمیم‌گیری‌های توسعه می‌بایست مبتنی بر اطلاعات و آگاهی از واقعیت‌ها و توانایی‌ها باشد.

سازمان ملل متحد تحت عنوان توسعه پایدار و رشد اقتصادی اذعان می‌دارد ” توسعه انسانی پایدار به معنای آن است که ما اخلاقاً موظفیم در حق نسل بعدی دست‌کم به همان خوبی عمل کنیم که نسل پیش از ما در حق ما عمل کردند”. این توسعه همچنین به معنای آن است که برای اجتناب از پدید آوردن بدهی اجتماعی برای نسل‌های آینده، باید در آموزش‌وپرورش و سلامت جامعه کنونی سرمایه‌گذاری کافی به عمل آید و بالاخره توسعه انسانی پایدار به معنای آن است که منابع باید به شیوه‌هایی مورداستفاده قرار گیرد که با بهره‌گیری بیش‌ازاندازه از ظرفیت کششی و تولیدی زمین، بدهی‌های زیست محیطی  برای نسل‌های آینده به بار نیاید.

اکنون برنامه مدیریت سبز مدتی است شروع‌شده است. در این برنامه لازم است مجموعه سازمان‌های تابعه دولت هر یک به‌نوبه خود کلیه شرایط پایه‌ یک سازمان سبز را دارا باشند. یک سازمان هنگامی می‌تواند در جامعه “سازمان سبز” مطرح  گردد که در راستای استفاده کارآمد و بهینه از منابع و مواد مصرفی و بدون اسراف بتواند به فعالیت خود به‌صورت پایدار ادامه دهد.

درنهایت این مقاله راهکارهایی را دو جهت آموزش، اطلاع‌رسانی و افزایش سطح آگاهی کارکنان کتابخانه و نیز اجرای اقدامات مناسب درزمینهٔ بهینه‌سازی مصرف منابع ارائه می‌دهد. همچنین نویسندگان این مقاله معتقدند که با اجرای نظام مدیریت سبز در کتابخانه ملی، این کتابخانه می‌تواند به کتابخانه‌ای سبز تبدیل شود (ص۲۶۹).

برای دریافت متن کامل این مقاله می‌توانید به پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی مراجعه فرمایید.

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*