کتابخانه سبز دانشگاه دلفت

معمولا زمانی که سخن از کتابخانه سبز است، کتابخانه های عمومی به ذهن متبادر می شوند اما واقعیت آن است در سال های اخیر دانشگاه ها و کتابخانه های دانشگاهی نیز به سوی سبز شدن حرکت می کنند.

دانشگاه سبز (green university) معمولا در جهان به عنوان جایی شناخته می‌شود که همه فعالیت‌های آن بر اساس چشم انداز توسعه پایدار صورت می‌گیرد و همچنین نشان دهنده مسئولیت مهم آموزش عالی در راستای توسعه جامعه است. همچنین هر ساله لیستی از دانشگاه های سبز براساس شش شاخص کلیدی «محیط زیست و زیرساخت»، «انرژی و تغییرات اقلیمی»، «مدیریت پسماند»، «آب»، «حمل و نقل»، و «آموزش» توسط گرین متریک منتشر می شود که در سال ۲۰۱۶ نام سه دانشگاه ایرانی «زنجان»، «فردوسی مشهد» و «تهران» نیز در این لیست دیده می شد.

کتابخانه دانشگاه دلفت (tu delft) هلند یکی از زیباترین کتابخانه های سبز جهان به شمار می رود. این کتابخانه سبز که در سال ۱۹۹۷ و توسط شرکت معماری Mecanoo ایجاد شده است با زیبایی منحصر به فرد خود به یکی از نماد های دانشگاه دلفت تبدیل شده است. نمای کتابخانه از یکسو سطح شیبدار پوشیده شده از چمن و از سویی دیگر پنجره های بزرگ و نمای شیشه ای است که به جهت استفاده از نور طبیعی روز برای روشن کردن فضای کتابخانه تعبیه شده اند.

یکی از دیگر مشخصات چشمگیر این کتابخانه جسم قیف مانندی است که از وسط کتابخانه به بیرون آمده است.  داخل این شکل قیف مانند چهار طبقه وجود دارد که در اطراف آن میزهای مطالعه در نظر گرفته شده است. این طبقات مختلف توسط پله های دایره شکل به یکدیگر متصل شده اند. همچنین در اطراف این شکل قیف مانند پنجره هایی در نظر گرفته شده است که مجددا برای استفاده از نور خورشید است.

در طراحی داخلی این کتابخانه علاوه بر ایجاد فضایی برای مطالعه، فضا هایی نیز برای ملاقات و تبادل ایده ها در نظر گرفته شده است. بهره گیری از استاندارد های ساختمان های سبز در معماری ساختمان کتابخانه دلفت این کتابخانه را به یکی از زیباترین و در عین حال سبز ترین کتابخانه های دنیا تبدیل کرده است.

Mecanoo Architects

منبع: سبزترین کتابخانه جهان – سیویلتکت

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*