کتابخانه سبز، پیاده سازی سبک زندگی سبز

پترا هاوکه، استاد دانشگاه برلین آلمان در مقاله‌ای کتابخانه‌ها را نهادهایی می‌داند که علاوه بر پرداختن به ساختمان سبز کتابخانه دارای یک ماموریت سبز نیز هستند که در آن وظیفه آموزش و پیاده‌سازی سبک زندگی سبز را در بین مردم دارند. معیارهای بیشتری برای کتابخانه‌ها وجود دارند تا به ایده ها و ایده‌آل ها از محیط زیست پایدار برسند. کتابخانه‌ها در کنار آنکه ساختمانی سبز و سازگار با محیط زیست دارند، همچنین می‌توانند به عنوان آموزش دهنده و راهنما در بین دفاتر مدیریتی سازگار با محیط زیست، خدمات کاربری سازگار با محیط زیست، فعالیت‌های مثال زدنی سازگار با محیط زیست و ارائه‌ اطلاعات و دوره‌های آموزشی و سبک زندگی سازگار با محیط زیست عمل کنند.

در ایران هم اجرای طرح «چرخه سبز کتاب» (مبادله رایگان و سریع کتاب‌های خوانده شده شهروندان) در پارک دانشجوی محوطه تئاتر شهر تهران آغاز به کار کرده است. مبتکر ایده چرخه سبز کتاب چندی پیش گفت: این طرح کاملا مردمی است و سرمایه اولیه شروع این طرح، چهارده کارتن کتاب از کتابخانه شخصی منزل محمد درویش از فعالان محیط زیست و مدیرکل کنونی مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است. در طرح «چرخه سبز کتاب» شهروندان نیکوکار و علاقه مند به چرخه بازمصرف کتاب می توانند کتابخانه شخصی خود را اهدا کنند، اما بعد از رسانه ای شدن طرح چرخه سبز کتاب مشابه این طرح با عنوان کتابخانه مردمی سبز در  روستای میرآباد شهرستان تیران وکرون افتتاح می‌شود.

ایده کتابخانه سبز
احمد بحری داستان کتابخانه سبز تیران و کرون را اینطور بیان کرد: یکی از آموزگاران دلسوز یکی از مدارس ابتدایی روستای میرآباد که داخل پارک ملی قمیشلو در شهرستان تیران و کرون واقع شده است، چندی پیش با ارسال پیامی ابراز داشت این روستا موقعیت ویژه ای دارد به این شکل که از سمت شرق مجاور با منطقه قمیشلو بوده و طبق پرس و جو از دانش آموزان در این منطقه شکارهای بی رویه زیادی صورت می‌گیرد. وی اضافه کرد: تلاش هایشان برای فرهنگ سازی و تشویق دانش آموزان در حفاظت از این حیوانات بی نتیجه است و شکارکردن در پوست و گوشت این دانش آموزان نهادینه شده است. این محیط‌بان و مبتکر ایده چرخه سبز کتاب ادامه داد: این آموزگار عزیز در پی گرفتن راهنمایی از فعالان و کارشناسان محیط زیست بود و از آنها خواسته بود تا برای تغییر نگرش راهکار ارائه دهند. پیشنهادهای زیادی از سوی دوستداران محیط زیست رسید که از آن بین می‌توان به استفاده از شخصیت‌های معروف تلویزیونی به تناسب سن دانش آموزان، برگزاری کلاس‌های آموزشی، نمایش فیلم هایی از حیوان آزاری و… اشاره کرد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان نجف آباد هم خواستار ملاقات این آموزگار شدند تا حضوری مطالبی را به ایشان منتقل کنند تا برای آموزش دانش آموزان مفید واقع شود.وی با بیان اینکه در این میان دبیر انجمن های محیط زیستی استان اصفهان خواستار ارتباط با این معلم بودند تا در برگزاری کارگاه‌های آموزشی از ایشان استفاده کنند، گفت: پس از انتشار این دلنوشته معلم با پیگیری های صورت گرفته با دهیاری و شورای اسلامی روستای مذکور مشخص شد یک طرح آموزشی از سوی اداره کل محیط زیست استان اصفهان با همکاری دانشگاه اصفهان در حال اجراست و مقرر شد در کنار این طرح برای تجهیز یک کتابخانه تخصصی هم اقدام شود. با صحبت با دهیار روستا مقرر شد در فضای مجازی یک فراخوان بدهیم تا علاقه مندان کتب محیط زیستی که در اختیار دارند و در منزل یا محل کارشان مازاد است برای این کتابخانه روستایی ارسال کنند.بحری گفت: برای همین ایده راه اندازی کتابخانه مردمی سبز شامل کتب محیط زیستی در تمامی سنین در روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده کشور به ذهنم رسید و قصد داریم با کمک و همکاری فعالان محیط زیست، مولفان، ناشران و سازمان‌ها در تمامی روستاهای حساس یک کتابخانه تخصصی محیط زیستی راه اندازی کنیم که در آنجا ضمن انتقال مفاهیم محیط زیستی پاتوقی برای گردهمایی مردم محلی و گفت‌وگو پیرامون محیط زیست اطرافشان باشد.

وی بیان کرد: بنده قبلا هم ایده نذر طبیعت را مطرح کردم. دراین راستا نیز  افرادی که علاقه دارند، می توانند برای تامین آب و علوفه در مناطقی که با بحران خشکسالی مواجه است کمک کرده و به طبیعت ادای دین کنند. نذرطبیعت حالا دارای سایت اینترنتی است. در آن هر ماه چند پروژه محیط زیستی شامل ساخت آبشخور و منبع ذخیره آب در مناطق خشک و نیز تامین علوفه برای حیات وحش در مناطقی که با بحران خشکسالی و سرما مواجه هستند، اطلاع رسانی می‌شود و مردم در هرکدام ازاین پروژه ها می توانند مشارکت کنند.علاقه مندان و مردم عزیز اصفهانی می‌توانند برای مشارکت در راه اندازی اولین کتابخانه مردمی سبز که اتفاقا این نهضت از این استان آغاز شده است کتاب‌های مازاد محیط زیستی خود را به آدرس دهیاری روستای میرآباد ارسال کنند یا شخصا تحویل دهند.گفتنی است، کتابخانه های سبز بر روی منابع مرتبط، فعالیت ها، رویدادها، ادبیات و پروژه های ویژه ای تمرکز دارند، این کتابخانه ها نقش اجتماعی و مسوولیت کتابخانه ها را به عنوان رهبران در حفاظت و بهبود شرایط زیست محیطی کتابخانه نشان می دهند.

منیع: سهرابی، سمیه (۱۳۹۵). کتابخانه سبز، پیاده سازی سبک زندگی سبز. روزنامه اصفهان زیبا، ۳ بهمن. دسترسی از www.isfahanziba.ir

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*