استفاده از فقه اسلامی برای آموزش محیط زیست در افغانستان

محیط زیست در افغانستان نیز همانند ایران شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. جنگ‌های داخلی دهه‌های اخیر این کشور نیز صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد ساخته است. همچنین آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین بحران‌های محیط زیست افغانستان و به‌خصوص شهر کابل به شمار می‌رود. مقام‌های بهداشتی در افغانستان می‌گویند آلودگی محیط زیست تنها در شهر کابل سالانه باعث مرگ بیش از سه هزار نفر می‌شود.

به طور کلی افزایش جمعیت در شهرها، افزایش وسایط نقلیه، نبود امکانات برای از بین بردن کثافات، استفاده از مواد دودزا در کارخانه‌ها، نانوایی‌ها و کوره‌های خشت‌پزی، عدم آگاهی مردم در این زمینه و کاهش مناطق سبز از عوامل عمده آلودگی محیط زیست در افغانستان اعلام‌شده است.

در سال‌های اخیر اداره سازمان محیط زیست این کشور به دنبال راه‌های آموزشی و فرهنگی برای بهبود وضعیت محیط زیست این کشور بوده‌اند. یکی از اقدامات انجام‌شده توسط این اداره استفاده از آموزه‌های اسلام در جهت آموزش و ترویج محیط زیست بوده است..

در همین باره جارالله منصوری معاون اداره محیط زیست از شماری از روحانیان افغانستان خواسته است که برای حل مشکلات آلودگی محیط زیست دستورهای اسلامی را در این زمینه گردآوری کنند. آقای منصوری همچنین اهداف اداره محیط زیست افغانستان را از آموزه‌های اسلام در موضوع محیط زیست، آگاهی مردم از اهمیت محیط زیست در اسلام و ایجاد فقه محیط زیست می‌داند.

از مهم‌ترین راه‌های تغییر بینش و عقاید انسان‌ها، تغییر ارزش‌های آن‌هاست. بسیاری از رفتارها و عادت‌های پسندیده تنها در صورتی در یک جامعه رواج و اهمیت پیدا می‌کنند که به ارزش‌های مردم آن جامعه تبدیل شوند. یکی از عواملی که می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد یک ارزش در جامعه داشته باشد اعتقادات دینی و مذهبی است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله چه عواملی در آموزش محیط زیست تاثیر گذار هستند؟ مراجعه فرمایید.

قرار است این آموزه‌ها در مدارس و مکاتب افغانستان تدریس شوند تا حداقل در آینده از حجم مشکلات زیست‌محیطی این کشور کاسته شود.

منبع

استفاده از فقه برای کاهش آلودگی محیط زیست (۱۳۸۸). خبرگزاری بی‌بی‌سی. دسترسی از اینجا

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*