کتابخانه سبز کودکان روستای میلکی

اهالی روستای میلکی برای آموزش محیط زیست به کودکان و ایجاد حس مسئولیت در آنها نسبت به محیط زیست اقدام به ایجاد کتابخانه سبز کودکان در این روستا کرده اند.

روستای میلکی با جمعیت ۸۰۰ نفری در ۴ کیلومتری غرب شهرستان پارسیان هرمزگان در کنار جاده سراسری بوشهر بندر عباس واقع شده است. روستایی که به دلیل نداشتن حتی یک بیکار یا معتاد، داشتن اولین دبستان و مهد کودک هوشمند روستایی و حضور فعال افراد روستا در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مانند ایجاد «گروه همیار سلامت روان» و «گروه فرهنگی هنری نشان» به روستایی متفاوت و خاص بدل شده است.

در کنار همه فعالیت هایی گفته شده، اقدام اخیر اهالی روستای میلکی، یعنی راه اندازی اولین کتابخانه سبز کودکان و نوجوانان توجه بسیاری از رسانه ها و دوستداران محیط زیست را به خود جلب کرده است. پیش از آنکه به معرفی این کتابخانه بپردازیم باید باید به دلایل محیطی ایجاد این کتابخانه اشاره ای داشته باشیم. نزدیکی روستای میلکی به تاسیسات و پالایشگاه های پارس جنوبی – صنایع انرژی بر و چاه‌های گازی تابناک سبب شد تا بسیاری از اهالی روستا به فکر راهی برای کاهش آلایندگی که توسط تاسیسات گازی و نفتی ایجاد می‌شود باشند. اما پس از آنکه متوجه ناتوانی خود در جلوگیری از ادامه فعالیت این تاسیسات و صنایع شدند تصمیم به آموزش محیط زیست به کودکان گرفتند.

مقاله مرتبط: کتابخانه سبز دانشجویان علوم پزشکی بوشهر

اهالی روستا معتقدند که زمین را از نیاکان خود به ارث نبرده‌اند تا به دلخواه در ان دخل و تصرف کنند. بلکه آن را از نسل قبلی به امانت گرفته‌اند و باید این امانت را به‌طور صحیح به کودکان خود برسانند. در نتیجه کتابخانه سبز کودکان روستای میلکی را با هدف آشنایی کودکان با محیط زیست، شناخت مشکلات آن و ایجاد حساسیت نسبت به محیط زیست در این کودکان ایجاد شده است.

کتابخانه سبز کودکان روستای میلکی کتابخانه ایست کوچک، با طراحی زیبا و قفسه هایی الهام گرفته از طبیعت که ثمره آن می تواند تربیت کودکانی با سواد زیست محیطی در آینده باشد.

منبع: وبسایت جهان سبز

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*