معرفی کتاب چگونه کتابخانه ام سبز است؟

این کتاب شامل روش‌شناسی‌ها و ابزار لازم برای ارزیابی و نیز فرایندهایی برای پیاده سازی طرح‌های سبز و راه حل‌های ساده برای ایجاد کتابخانه سبز است.

 به نظر می‌آید در دهه‌های اخیر توجه انسان‌ها به محیط زیست افزایش یافته است. همه ما می‌توانیم و باید برای بهبود محیط زیست خود تلاش کنیم به ویژه اگر دوست داریم فرزندان ما، نوه‌های ما و نسل‌های بعدی  زندگی خوب و مناسبی بر این سیاره داشته باشند. منابع متعدد و گوناگونی برای طراحی بناهای سبز و زندگی در محیط زیست سبز و پاک وجود دارد. اما به باور نویسندگان این کتاب، هیچ راهنمای عملی برای ارزیابی امکانات، تسهیلات و عملیات‌ها و برای فراهم کردن مجموعه ای از راه حل‌ها برای ایجاد کتابخانه سبز وجود ندارد. هدف کتاب حاضر این است که برای مبتدیان ابزاری را فراهم کند تا جنبه‌های محیط زیستی امکانات موجود و عملیات برنامه ریزی خودشان را ارزیابی کنند. این کتاب همچنین به این افراد راهنمایی و اطلاعات مهمی برای طراحی موفق پروژه کتابخانه سبز و اجرای آن ارائه می‌دهد. علاوه بر این، برای افراد یا گروه‌هایی که از شناخت و مهارت‌های بیشتری برخوردار هستند، ایده‌های خاص و فرایندی را برای پیشبرد طرح‌های محیط زیستی خود ارائه می‌دهد (نگاه کنید به مقدمه کتاب).

مقاله مرتبط: معرفی کتاب فرایند سبز شدن کتابخانه ها

این کتاب شامل روش‌شناسی‌ها و ابزار لازم برای ارزیابی و نیز فرایندهایی برای پیاده سازی طرح‌های سبز و راه حل‌های ساده برای ایجاد کتابخانه سبز می‌شود. نویسندگان کتاب حاضر به منابع دیگری نیز اشاره می‌کنند. مخاطبان این کتاب همان افرادی هستند که مشتاقانه در پی ایجاد کتابخانه‌های سبز هستند یعنی ۱) کارکنان کتابخانه‌ها، ۲) کارکنان نهادها، ۳) کارمندان شهرداری، و ۴) تمام افرادی که می‌خواهند تغییری مثبت در محیط زیست ایجاد کنند. همه ما می‌خواهیم فضای محیط زیست خودمان را بهتر کنیم. از این رو همه ما باید به طور فردی و شخصی نسبت به زندگی سازگار با محیط زیست متعهد باشیم و تلاش کنیم به نحوی عمل کنیم که نه تنها به محیط زیست آسیب نرسانیم بلکه به طور روزافزون وضعیت محیط زیست را بهبود بخشیم، البته تا آنجا که ممکن است. این امکان، مفهوم مهمی است و امکان هر کس متفاوت و به اندازه خودش است، بسته به اینکه معیار فرد برای تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری چیست. بنابر این عوامل بسیاری را باید در ارزیابی امکانات خودمان در نظر بگیریم. به عنوان مثال تأمین بودجه، کیفیت تعهد دیگران و توانایی اجرای ایده‌ها برای ایجاد کتابخانه سبز عواملی هستند که می‌توانند بر توانایی ما در اجرای این طرح تأثیر بگذارند.

عناوین فصل‌های کتاب عبارت‌اند از:

فصل ۱: «سبز» چیست؟

فصل ۲: چرا باید «سبز» باشیم؟

فصل ۳: چگونه سبز باشیم؟

فصل ۴: به کدام شیوه می‌خواهیم سبز باشیم؟

فصل ۵: کتابخانه سبز

فصل ۶: نحوه ایجاد کتابخانه سبز

مشخصات کتاب شناختی:

McBane Mulford, Sam and Himmel, Ned A. (2010). How Green is My Library?. Oxford, ABC-CLIO, LLC.

منبع: مجله اینترنتی مطالعات کتابخانه های عمومی

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*