معرفی کتاب مفاتیح الحیاه

کتاب مفاتیح الحیاه به قلم حضرت آیه الله جوادی آملی و با تنظیم و تحقیق از حجج اسلام محمد حسین فلاح زاده، یدالله مقدسی، سید کمال الدین عمادی، محمود لطیفی و جعفر آریانی در سال ۱۳۹۱ توسط نشر اسرا منتشر گشته است.

در مقدمه ناشر، از این کتاب به عنوان مکمل کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی یاد شده است، با این تفاوت که مفاتیح الجنان راه سلوک بندگان و ارتباط انسان با خدا را از طریق  انجام دادن اعمال عبادی در سه بخش نماز، دعا و زیارت و بهره مندی از ثواب و پاداش آنها هموار کرده است، اما کتاب حاضر شوون دنیایی به ویژه امور اجتماعی بندگان را با همان رویکرد، با آموزه های وحیانی مرتبط ساخته است تا آدمی در زندگی خود از این برنامه های الهی بهره مند گردد.

مطالب کتاب در پنج بخش که هر کدام دارای فصل هایی نیز هست تقسیم بندی شده است.  بخش اول با عنوان تعامل انسان با خود نویسنده در دوازده فصل به موضوعات تفکر و تدبر، یادگیری و دانش اندوزی، کار و تلاش، حفظ تن و حرمت اضرار به نفس، نظافت و بهداشت، خوردن و آشامیدن، لباس و پوشش، زینت و آراستگی، مسکن و امکانات زندگی، مسافرت، خواب و بیداری و تفریحات سالم و ورزش می پردازد.

عنوان بخش دوم کتاب نیز تعامل انسان با همنوعان است که در این بخش روابط انسان با  خویشاوندان، همکیشان( مسلمانان)، بیگانگان، مستضعفان،مهاجمان و دشمنان و شهروندان  مورد بررسی قرار می گیرد.

بخش سوم کتاب نیز به تعامل مردم با نظام اسلامی می پردازد که نظام سیاسی، نظام اجتماعی، شهرسازی و شهرداری و امور اقتصادی عنواین فصل های این بخش از کتاب را تشکیل می دهند.

اما آنچه که مربوط به بحث محیط زیست و اخلاق محیط زیست در اسلام می شود  بخش های چهارم و پنجم کتاب هستند. بخش چهارم کتاب با عنوان تعامل انسان با حیوان به بررسی مواردی مانند نگهداری حیوان، بهره گیری از حیوان و حقوق حیوان پرداخته است و به تفصیل نحوه برخورد با حیوانات و  چگونگی بهره گیری از حیوانات اهلی را شرح داده است که این بخش با توجه به فرهنگ نادرست  برخی از انسان ها در مواجهه با حیوانات و شرایط تنوع زیستی کشور می تواند حائز اهمیت باشد.

بخش پنجم کتاب نیز با عنوان تعامل انسان با خلقت زیست محیطی در فصولی نه گانه به مباحثی مانند محیط زیست، آب و هوا و خاک حاصل خیز، درختکاری و جنگل ها، فضای سبز و مراتع، باد و باران، نهر ها و دریا ها، راه ها و جاده ها، مواد سوختنی و گردشگری و دیدار شگفتی های تاریخی و طبیعی می پردازد که با توجه به بحران های محیط زیستی جهان و کشور که در بسیاری از آنها انسان عامل بحران و البته مورد صدمه آن است اهمیت زیادی دارد.

در واقع به طور کلی در اهمیت این کتاب می توان گفت که از آنجا ایرانیان مردمانی مسلمان و پایبند به اصول دین اسلام هستند، آشنایی با دستورات اسلام در زمینه محیط زیست و رفتار  با منابع طبیعی، در استفاده بهتر از محیط زیست و کمک به فرهنگ محیط زیستی کشور اهمیت زیادی دارد.

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*