شماره هفتم ماهنامه داروگ منتشر شد

هفتمین شماره‌ی ماهنامه داروگ (نخستین نشریه نوجوانان دوستدار محیط زیست) با مطالب متنوعی درباره محیط‌زیست با چاشنی طنز و هنر منتشر شد.

داروگ ماهنامه‌ی اختصاصی اطلاعات و آموزش حفاظت محیط‌زیست برای نوجوانان علاقمند به محیط‌زیست است که در ۶۴ صفحه در قطع ۱۶ در ۲۱ سانتی‌متر مربع منتشر می‌شود. انتشار این مجله از مهر ۱۳۹۴۴ آغاز شده است. محتوای این نشریه‌ی تمام‌رنگی شامل گزارش، خبر، مصاحبه، مقاله، معرفی کتاب، فیلم و مطالب تولیدشده از سوی نوجوانان است. شرکت انتشارات فنی ایران صاحب‌امتیاز و آرش قلمی‌فرد مدیرمسئول  این نشریه هستند. این ماهنامه زیر نظر سیدرضا کروبی، هایده کروبی، مرتضی تفرشی و آرش قلمی‌فرد به عنوان شورای سیاست‌گذاری اداره می‌شود.

جدیدترین شماره داروگ در بخش‌های زیر به دکه مطبوعات آمده است:

تکاپو

  • نخستین مطلب این بخش با مصاحبه دکتر محمد درویش، مدیر کل ارتباطات مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست شروع می‌شود. در این گفت‌وگو درویش از خاطرات کودکی‌اش و اینکه چطور به محیط‌زیست علاقه‌مند شده است، می‌گوید.
  • گزارش دومین اختتامیه جشنواره ادبی سپیدار و شنیدن درد و دل‌های محیط‌زیستی نوجوانان و قول‌ها و حرف‌های بزرگترهای این جشنواره هم از دیگر مطالب این بخش است.

سرگرمی

  • در این بخش فیلم هیجان‌انگیز شیر lion  که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده و در جشنواره اسکار امسال هم نامزد دریافت جایزه است، معرفی شده است. قهرمان این فیلم یک نوجوان هندی است که مسیر سرنوشت، او را از زادگاهش به استرالیا می‌کشاند.
  • سرک کشیدن به داستان زندگی ارشمیدس فیلسوف مشهور البته با نگاهی طنزآمیز، از دیگر مطالب خواندنی این بخش است.

بچه‌های سبز

  • گفت‌وگو با اکرم امینایی مدیر «مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا» وتوضیح او از ۲۲ سال فعالیت این مؤسسه برای کودکان و نوجوانان، در کنار گفت‌وگو با باران یوسفی نوجوان ۱۷ ساله‌ای که چهارسال پیش با کمک همکلاسی‌هایش به جاده چالوس رفته‌اند و زباله‌های آن‌جا را پاکسازی کرده‌اند از مطالب این بخش هستند.

خبر خوش

  • در این بخش از خبرهای محیط زیستی سراسر دنیا مطلع می‌شوید.از ساختن خانه برای ساکنان مریخ تا معرفی جمع و جورترین دوچرخه دنیا در آلمان و ماجرای پیروزی حلزون بر دونالد ترامپ.

پارک جانوران

  • برای دوستداران حیات وحش این بخش پر از مطالب خواندنی است. در این بخش با خواندن یک داستان واقعی به دنبال رد پای گنجه گاو در منطقه شکار ممنوع دِیلَمان- دُرفَک می‌روید.

طبیعت‌گردی

  • در این بخش به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها، سری به تالاب‌های ایران که حال خیلی از آن‌ها وخیم است می‌زنید و با غار موزه وزیری که یک جای دیدنی در لواسان تهران است، آشنا می‌شوید.

زمین ما

  • این بخش، سرشار از اطلاعات کاربردی برای یک زندگی سبز و دوستدار محیط‌زیست است. افزون بر آشنا شدن با گیاه‌خواری و بنفشه افریقایی، در انتهای این بخش یک کمیک استریپ محیط‌زیستی و پر هیجان از «ماجراهای پرفسور در زیست بوم‌ها» را می‌خوانید.

منبع: کتابک

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

2دیدگاه برای شماره هفتم ماهنامه داروگ منتشر شد

  1. سلام. با سپاس از شما، یادآور می شوم آقای نوروزی فقط در شماره ۳ داروگ دبیر هیات تحریریه بوده و بعد از آن هیچ ارتباط و همکاری نداشته است و الان داروگ ۱۰زیر چاپ است، لطفا مشخصات ماهنامه داروگ را اصلاح فرمایید. با سپاس

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*