دوست دار محیط زیست ترین کمپانی های جهان کدامند؟

معضلات زیست محیطی امروز را می توان نتیجه استفاده نادرست و بیش از حد منابع طبیعی از انقلاب صنعتی به این سو دانست. با این حال با افزایش نگرانی ها نسبت به محیط زیست در سال های اخیر و حرکت کشور های توسعه یافته و در حال توسعه به سمت شاخص های توسعه پایدار، کمپانی های بزرگ این کشور ها نیز به این جریان پیوسته اند.

در نظر گرفتن شاخص های مدیریت سبز در این کمپانی ها علاوه بر کمک به محیط زیست مزایای اقتصادی را نیز برای آنها به همراه دارد. مزایایی از قبیل کاهش هزینه های ساختمانی و البته بازاریابی از طریق محیط زیست. توجه به محیط زیست در معماری علاوه بر زیبایی های آن باعث کاهش مصرف منابع و کاهش هزینه ساختمانی نیز خواهد شد. همچنین این شرکت ها با نشان دادن خود به عنوان کمپانی های دوستدار محیط زیست به نوعی بازاریابی را نیز از این طریق انجام می دهند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۱۲ کمپانی دوستدار محیط زیست از نظر درصد استفاده انرژی مورد نیاز آنها از منابع تجدید پذیر آشنا شویم.

۱۲- وب سرویس آمازون ۱۷% از مجموع انرژی خود را از منابع پاک تامین می کند.

۱۱- کمپانی بزرگ نرم افزاری ادوبی آمریکا هم ۲۳% از منابع خود را از انرژی های تجدید پذیر تامین می کند.

۱۰- بایدو موتور جستجوی قدرتمند چینی ها که رنک ۴ جهانی الکسا را در اختیار دارد کمی بهتر از ادوبی عمل کرده و ۲۴% از برق مورد  نیاز خود را از راه های بدون آسیب به محیط زیست فراهم می آورد.

محل کار محیط زیست ای

۹- هلدینگ چینی Tencent که در سرمایه گذاری در بخش های مدیا ، سرگرمی ، اینترنت ، گوشی های هوشمند و … فعالیت دارد همچون دیگر هموطن اش بایدو توانسته ۲۴٫۴% از نیروی لازمه فعالیت های کمپانی را از منابع دوست دار محیط زیست فراهم گرداند.

۸- جالب است که در لیست تحت اختیار ما علی بابا شناخته شده ترین سایت چینی در سطح جهان هم همچون ۲ هموطن دیگر اش موفق به تامین ۲۴٫۴% از منابع خود از انرژی های پاک گردیده است.

۷- کمپانی مادر و قدیمی IBM ایالات متحده موفق به استفاده ۲۹% انرژی مورد نیاز بخش های مختلف خود از منابع تجدیدپذیر همچون  توربین های بادی ، خورشیدی ، زمین گرمایی و … شده است.

۶- غول نرم افزاری دنیا یعنی مایکروسافت هم موفق شده با تامین حدود یک سوم(۳۲%) از انرژی مورد نیاز خود از منابع دوست دار  محیط زیست جایگاه خوبی برای خود دست و پا کند.

۵-salesforce.com کمپانی آمریکایی ارائه دهنده خدمات نرم افزاری مشتری مداری و ارائه راهکارهای محاسبات ابری فعالیت دارد ۴۳۳% درصد از نیروی مورد نیاز فعالیت های خود را از انرژی های سبز فراهم می کند و بزودی این رقم را از نیمه عبور خواهد داد.

۴- دیگر کمپانی شناخته شده جهانی یعنی hp را در که موفق شده نیمی از نیروی فعالیت های خود را از انرژی های دوست دار محیط  زیست تامین کند در رده چهارم ملاقات می کنیم.

۳- خوب غول دنیای آی تی یعنی گوگل را در جایگاه سومی جهانی کمپانی های سبز می یابیم. گوگل موفق شده ۵۶% از انرژی مورد نیاز  فعالیت های خود را از منابع تجدید پذیر تامین گرداند.

۲- زاکربرگ همیشه در فیسبوک شعارش بهبود تعاملات انسانی و ارائه تجربه بهتر از زندگی بوده است و خودش هم بعنوان مدیر این  کمپانی شناخته شده توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی نشان داده است بطوریکه با در دستور قرار دادن توجه به استفاده از منابع پاک حالا موفق شده مجموعه تحت رهبری خود را با استفاده ۶۷% از انرژی ها پاک در رتبه دوم جهانی کمپانی های فناوری سبز قرار دهد.

۱- اما در صدر جدول کمپانی های تکنولوژیک سبز و دوست دار محیط زیست به محبوب ترین برند جهان یعنی اپل برمی خوریم که موفق شده ۸۷۷% درصد از انرژی مورد نیاز مجموعه خود را از منابع پاک تامین گرداند و رقمی فوق العاده را ثبت کند که اگر به همین منوال ادامه دهد طی چند سال آینده موفق به ۱۰۰% دوست دار محیط زیست بودن خواهد رسید.توجه ویژه اپلی ها به حفظ و اهمیت دادن به محیط زیست در ساختمان جدید آنها که عکس اش در میانه های همین مطلب قرار دارد مشهود است.

برند سبز

 

منبع: بهانما

درباره یایمان نریمانی 91مقاله
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*