درباره ما

تاریخچه و فلسفه وجودی:

وب سایت کتابداران سبز در دی ماه سال ۱۳۹۵ و توسط ایمان نریمانی و محمد حسن سلطان پور، دانشجویان کارشناسی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم ایجاد گردید.

هدف و انگیزه ایجاد این وب سایت را شاید بتوان در اولین نوشته های استاد ابراهیم عمرانی در پایگاه خبری لیزنا جستجو کرد که باعث ایجاد دغدغه محیط زیستی و ایجاد این پرسش شد که با توجه به اینکه کتابخانه ها یکی از مهم ترین پایگاه های فرهنگی کشور هستند چرا نباید در حوزه محیط زیست که یک رویداد فرهنگی محسوب می شود پیشگام باشند؟

پاسخ های مختلفی را می توانیم به پرسش بالا بدهیم اما پاسخی که ما را به ایجاد این وب سایت سوق داد این بود که آموزش مسائل زیست محیطی برای کتابداران در سطح قابل قبولی نبوده است یا بهتر بگوییم نابرابری در سطح سواد زیست محیطی کتابداران وجود دارد و دلیل آن ها این است که در کلان شهر هایی مانند تهران به همت اساتیدی همچون ابراهیم عمرانی، همایش ها و کارگاه های تخصصی برای افزایش سطح آگاهی زیست محیطی کتابداران برگزار شده است، اما متاسفانه کتابداران سایر شهر ها و به خصوص شهرستان های کوچک با وجود علاقه مندی، آگاهی کمی در این زمینه دارند.

از سویی با نگاهی به حجم مقالات و کتاب های نوشته شده در این زمینه می توان به خوبی دریافت که موضوع کتابخانه های سبز و توسعه پایدار آنچنان خواهانی در بین نویسندگان، دانشجویان و اساتید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی ندارد و طبیعی است که موضوعی که در آن پژوهش و تحقیقی انجام نگیرد، منابع فارسی نیز برای آن وجود ندارد و در نتیجه آگاهی و توجه کتابداران نیز نسبت به آن کم خواهد بود.

همه این مسائل و دغدغه ها باعث شد تا ابتدا با همکاری با مجله کتابدار ۲، منابعی را در این زمینه ترجمه کنیم، اما با توجه به حجم زیاد مطالب مفید لاتین در این زمینه تصمیم گرفتیم تا در قالب وب سایتی جداگانه و با گرایش تخصصی به موضوع کتابخانه های سبز، نقش کوچکی در آگاهی رسانی برای کتابداران، و در نتیجه بهبود وضعیت زیست محیطی کشور داشته باشیم.

اهداف:

مهم ترین هدف وب سایت کتابداران سبز، ترجمه مقالات و اسلاید های  مفید در زمینه کتابخانه های سبز و نقش کتابداران در افزایش فرهنگ و سواد زیست محیطی جامعه است. همچنین با الگو گرفتن از سایت های خارجی، و با هدف ایجاد انگیزه در کتابداران، قسمتی از سایت را به معرفی کتابخانه های سبز ایران اختصاص داده ایم تا هم پایگاهی از ایده های زیست محیطی در کتابخانه داشته باشیم و هم پایگاهی اطلاعاتی از کتابخانه های سبز ایران را ایجاد کنیم. علاوه بر آن سعی می کنیم تا شما را با کتابخانه های سبز خارج از کشور،و اقدامات آنها آشنا کنیم. اطلاع رسانی همایش ها، کنفرانس ها، و مطالب مفیدی از باشگاه اطلاعات سبز نیز دیگر بخش های این وب سایت هستند.

دعوت از کتابداران:

وب سایت ما، قرار است محملی باشد برای کتابداران و دانشجویان با انگیزه تا با به اشتراک گذاشتن مقالات ترجمه شده، تجربیات سبز کتابدارانه، و گزارش های شما از کتابخانه های سبز به افزایش دانش زیست محیطی یکدیگر کمک کنیم و هر آنچه که یاد گرفته ایم را با سایر کتابداران و علاقه مندان به اشتراک بگذاریم. پس از شما خواهشمندیم تا با ارتباط با مدیران سایت، ما در پیشبرد اهدافمان یاری نمایید.